Naszą witrynę przegląda teraz 129 gości 
Wycieczka Gdańsk-Gdynia –Toruń-Malbork

 

Wycieczka Gdańsk-Gdynia –Toruń-Malbork to drugi dłuższy wyjazd naszych uczniów w ramach realizacji innowacji, z plecakiem przez Polskę i nie tylko’’.

W dniach 15-17 maja uczniowie klas IV-VII wyjechali nad polskie morze. Naszym celem podróży był także Malbork oraz toruńskie pierniki.

Pierwszego dnia po przejechaniu 450 kilometrów podziwialiśmy zamek krzyżacki w Malborku.  Ten prawdopodobnie największy średniowieczny zamek zbudowany z cegły zrobił na wszystkich ogromne wrażenie. Po obejrzeniu  rezydencji wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego wyruszyliśmy w dalszą drogę, do Sztutowa gdzie mieliśmy swój nocleg.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od pysznego śniadania, po którym ciekawi nowych wrażeń wyruszyliśmy do Gdyni i Gdańska. W Gdyni podziwialiśmy statek muzealny, Dar Pomorza’’. Trzymasztowy żaglowiec uczniowie mogli obejrzeć od środka. Wyeksponowane pomieszczenia mieszkalne praktykantów, załogi stałej oraz komendanta, wyposażenie oraz wystawa pamiątek z domu Karola Olgierda Borchardta, który był starszym oficerem Daru Pomorza w latach 1938-1939 bardzo nam imponowały i z ciekawością zaglądaliśmy w każdy kąt statku. Nie straszne nam były wąskie przejścia i strome schody. Po dokładnym obejrzeniu statku przyszedł czas na spotkanie z unikatowymi egzemplarzami ogromnych żółwi wodnych, jesiotrów, płaszczkami i rekinami. Na przestrzeni trzech pięter budynku rozmieszczone zostało 68 akwariów znajdujących się na ekspozycji, które łącznie kryją w sobie ponad 140 ton wody. Akwarium zamieszkuje ponad 1 500 żywych organizmów z około 250 gatunków.

Następnym punktem programu był spacer Drogą Królewska w Gdańsku, po którym wsiedliśmy na stateczek, aby dostać się na przylądek Westerplatte. W czasie rejsu uczniowie mogli wysłuchać historii związanej z życiem na morzu oraz w delcie Wisły.

Był to dzień pełen wrażeń jednak zakończył się dopiero późną porą wieczorną spacerem nad morze. Plaża oraz falujące morze zrobiło na wielu uczniach ogromne wrażenie. Było słychać okrzyki radości oraz podziwu. Niektórzy zdecydowali się na zbieranie muszelek lezących na plaży, inni zachwycali się bałtycką plażą a jeszcze inni stali wpatrzeni w morskie fale.

Trzeci dzień naszej wyprawy spędziliśmy w Toruniu. Miasto związane z Mikołajem Kopernikiem przywitaliśmy na warsztatach Toruńskich pierników. Każdy w Piekarni Mistrza Bogumiła zapoznał się z receptura wykonania piernika oraz samodzielnie wykonał piernik. Po kulinarnych zmaganiach wysłuchaliśmy informacji dotyczących Mikołaja Kopernika i udaliśmy się na spacer przez Stare Miasto. Gdy wszyscy uczestnicy mieli już w pleckach toruńskie pamiątki, przyszedł czas na powrót do domu.

Przed nami była długa droga. Po dziewięciu godzinach jazdy bezpiecznie dotarliśmy do Ostrówka, gdzie na wszystkich czekali stęsknieni rodzice.

Trzy dni spędzane na zwiedzaniu, podziwianiu, odkrywaniu tego, co nieznane zostaną wszystkim na bardzo długo w pamięci. Wycieczka dobiegła końca- szykujemy się na następny wyjazd…, ale to za rok.