Naszą witrynę przegląda teraz 53 gości 

Warsztaty historyczno – archeologiczne

 

 

24.03.2023r. w naszej szkole odbyły się warsztaty historyczno – archeologiczne  o historii pisma  pt”  Czasem na glinie, czasem na pergaminie”.

Na zajęciach uczniowie zapoznali się z historią rozwoju pisma i zapisywania informacji na przestrzeni dziejów. Na początku zajęć rozmawialiśmy o rozwoju mowy u praludzi w czasach epoki kamienia, by następnie przejść do malarstwa jaskiniowego i utrwalania informacji poprzez wykonywanie malowideł przedstawiających zwierzęta łowne i sceny polowania. Zobaczyliśmy też pierwsze w historii świata "podpisy" - odciski dłoni ludzkich, znajdowane przez archeologów na ścianach i sufitach jaskiń. Uczestnicy zajęć wykonali i porównali ze sobą własne odciski.

Po omówieniu czasów prehistorycznych przenieśliśmy się do starożytnej Mezopotamii, gdzie wykształciły się pierwsze cywilizacje. To rozwój cywilizacji, powstawanie dużych miast oraz pierwszych państw zmusiły ludzi do poszukiwaniu sposobu na przekazanie innym konkretnych, przydatnych w codziennym życiu informacji. Sięgnięto po glinę, tworząc tabliczki pokrywane odciskami w kształcie trójkąt, czyli pismo klinowe. Dzieci własnoręcznie ulepiły gliniane tabliczki, a następnie przy pomocy odpowiednio przygotowanych drewnianych patyczków i kamiennych pieczęci (tzw. pieczęci cylindrycznych) stworzyły napisy w języku starożytnych Sumerów.

Kolejną cywilizacją, którą "odwiedziliśmy" na zajęciach, było państwo faraonów. Mieszkańcy starożytnego Egiptu rozwinęli wyjątkowy system pisma - słynne hieroglify, czyli "święte znaki". Poznaliśmy także alfabety Greków i Rzymian i dowiedzieliśmy się, od którego z nich pochodzi nasz współczesny alfabet.

W warsztatach uczestniczyli uczniowie klas od  I do VII.  Okazały się wspaniałym przeżyciem dla dziec, ale również atrakcyjną lekcją historii.

 

 

Ewelina Kłembokowska