Naszą witrynę przegląda teraz 69 gości 
Nasza Szkoła historia szkoły

Historia

Szkoły Podstawowej w Ostrówku

Kroniki szkolne w swoich zapisach informują, że w okresie zaborów w Ostrówku była szkolna elementarna, rządowa, rosyjska. Mieściła się w budynku szkolnym, na skraju wsi od strony wschodniej (obecnie obok zabudowań Pana Eugeniusza Staszczyka). W czasie I wojny światowej szkoła i cała wieś Ostrówek zostały zniszczone przez pożar. Ludność w większości wyemigrowała do Rosji. Niektórzy mieszkańcy wrócili dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Dzieci zaczęły uczęszczać do szkoły w Kolonii Ostrówek i Szpicy.

W 1920 r. założono Szkołę Powszechną w Ostrówku Gm. Brzeziny, którą umieszczono w domu wdowy Cecylii Kot. Dzieci uczył jeden nauczyciel w trzech i czterech oddziałach. Warunki nauki w ciasnej izbie były bardzo trudne. Planowano, więc budowę szkoły czteroklasowej. W 1924 r. powołano Komitet Budowy Szkoły w Ostrówku. Z powodów finansowych problem odsunięto w czasie. Nauka odbywała się w wynajętych izbach, domach gospodarczy w Szpicy, Ostrówku i Kolonii Ostrówek, gdzie szkoła mieściła się w budynkach folwarcznych.

W 1928 r. reaktywowano Komitet Budowy Szkoły (siedmioklasowej) po porozumieniu mieszkańców Ostrówka, Kol. Ostrówek, Szpicy, Ciechanek i właściciela majątku w Ciechankach Wacława Lacherta. Projekt budynku szkoły wykonał jego syn prof. Bohdan Lachert – architekt. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu P. Lacherta do 28 czerwca 1929 r. zgromadzono 116 000 sztuk cegły czerwonej, 150 m wapna. Mieszkańcy opodatkowali się. Zbierano po 3 zł z morgi od rolników, a później po 6 zł od morgi. Pozyskano także 7 tysięcy odszkodowania za spaloną starą szkołę, trochę pieniędzy Sejmu i Kuratorium w Lublinie.

15 września 1929 r. uroczyście poświęcono kamień węgielny i plac pod budowę siedmioklasowej szkoły w Ostrówku. Prace budowlane prowadzono systemem gospodarczym. Wszelkie roboty wykonywała miejscowa ludność. Pod koniec 1930 r. dwukondygnacyjny budynek pokrytym dachem. Nadal trwały prace wykończeniowe.

W latach 1918-1933 szkoła funkcjonowała w Szpicy, Kol. Ostrówek i w Ostrówku. Dzieci uczęszczały do trzech, potem czterech i pięciu klas. Nauczyciele tych szkół ściśle ze sobą współpracowali. Współpracowali również z księżmi i szkołami w Łańcuchowie, Milejowie oraz właścicielami okolicznych majątków ziemskich.

Ziemskich 1933 r. późną jesienią rozpoczęto naukę w nowej, murowanej, widnej i ciepłej naszej szkole w Ostrówku.

W 1920 r. w wolnej Polsce pierwszym polskim nauczycielem w szkole w Ostrówku była Pani Helena Kozłowska z Małopolski.

 

Kierownicy i dyrektorzy Szkoły Podstawowej w Ostrówku:

 

 • 1921-1925      Tadeusz Miśniakiewicz
 • 1925-1927      Stanisław Malinowski
 • 1927-1931      Henryk Rader
 • 1931-1932      Władysław Sysło
 • 1932-1938      Władysław Makaro
 • 1938-1945      Stanisław Jadwiński
 • 1945-1947      Tadeusz Imbor
 • 1947-1950      Krystyna Pęczkowska
 • 1949-1965      Jerzy Chandzelewski
 • 1965-1991      Helena Chandzelewska
 • 1991-1997      Kazimiera Marcinek-Kozieł
 • 1997-2012      Wanda Kot
 • 2012-              Małgorzata Marcimek

 

 

Szkoła i otoczenie z każdym rokiem zmieniała swoje oblicze. Dobudowano trzecią kondygnację, założono centralne ogrzewanie i kanalizację, wymieniono podłogi i schody, przeprowadzono remont instalacji elektrycznej i wymieniono okna.

W ostatnich latach teren wokół szkoły pięknie zagospodarowano, ogrodzono, ukwiecono, budynek rozbudowano i dobrze wyposażono w niezbędne sprzęty. Zakupiono nowe wyposażenie placu zabaw zgodne z normami bezpieczeństwa. Dobudowano dużą salę gimnastyczną z zapleczem, łącznik z nowymi salami lekcyjnymi, kuchnię, stołówkę, szatnie łazienki, pomieszczenia gospodarcze. Cały obiekt wyposażono w nowoczesne urządzenia. Dzieci z odległych miejscowości dowożone są do szkoły autokarem szkolnym.

Szkoła w Ostrówku prowadzi dwie Szkoły Filialne w Ciechankach i w Zawadowie, które mieszczą się w nowych, dobrze wyposażonych obiektach.

 

 

Z życia szkoły

 

 

Szkoła Podstawowa w Ostrówku prowadzona przez Gminę Puchaczów położona jest na terenie Nadwieprzańskiego  Parku Krajobrazowego i jego otuliny. Działka szkolna o pow. 2, 65 ha stanowi przedłużenie kompleksu leśnego. Najbliższy równiny krajobraz przecina rzeka Mogielnica, kanał Wieprz-Krzna i kanał melioracyjny. Środowisko odznacza się dużą różnorodnością flory i fauny. Można tu spotkać rzekotkę trzewną, jaszczurkę zwinkę i żyworodną. Słychać dzięcioła, wilgę skowronka. Zobaczyć można bociana białego, myszołowa, jastrzębia, kruka, sikorkę, jeża. Stałymi mieszkańcami są trzmiele i motyle-paź królowej.

W przyszkolnym sosnowym lesie występują następujące gatunki roślin zielnych: wilczomlecze, rozchodniki, glistnik jaskółcze  ziele, pokrzywy, gwiazdnice, przetaczniki, tasznik pospolity. W skład podszytu lasu wchodzą : czeremcha, bez czarny, grochodrzew, młode klony i jeżyny. Utworzyliśmy i stale wzbogacamy przyszkolny ogród botaniczny z bogatą i różnorodną florą.

W naszej szkole pracują bardzo dobrze przygotowani nauczyciele. Prowadzone są zajęcia pozalekcyjne. Działają organizacje uczniowskie: ZHP, zuchy, PCK, LOP, SKS, UKS. Działają koła zainteresowań: matematyczne, informatyczne, polonistyczne, historyczne, ekologiczne, muzyczne, taneczne. Uczniowie uczą się trzech języków: angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego. Posiadamy 12 izb lekcyjnych w tym pracownię informatyczną z 11 komputerami, pracownię ICIM ze skomputeryzowanym księgozbiorem, solę widowiskową, pracownię audiowizualną.

Na przestrzeni lat szkoła osiągnęła bardzo dobre wyniki w nauce, sporcie, różnych konkursach, przeglądach twórczości artystycznej na szczeblu kraju, województwa, powiatu i gminy. Sukcesy uczniów odnotowuje się w kronikach szkoły i szkolnej dokumentacji.

Uzyskaliśmy tytuł „Szkoła z klasą”. Należymy do Wojewódzkiej Sieci Szkół Promującej Zdrowie.

W każdym roku bierzemy udział w akcjach charytatywnych. Korzystamy z funduszy unijnych. Zrealizowaliśmy projekt edukacyjny: Społeczność w szkole- szkoła w społeczności „Świat za szkolnym płotem”. W każdym roku realizujemy projekty edukacji ekologicznej we współpracy z wojew. FOŚiGW i pow. FOŚiGW.

Udział szkoły w różnorodnych programach i projektach podnosi jakość pracy.