Naszą witrynę przegląda teraz 31 gości 

70 Rocznica zbrodni niemieckiej w Kolonii Ostrówek

 

6.04.2014r. w Kolonii Ostrówek odbyły się uroczystości związane z 70-tą rocznicą pacyfikacji tej wsi. Zbrodnia wydarzyła się 9 IV 1944r, w pierwszy dzień Wielkiej Nocy. Kilkudziesięcioosobowy oddział żołnierzy niemieckich o świcie wkroczył do wsi. Niemcy szli od domu do domu, zabijali ludzi, palili zabudowania. Zginęło 24 mieszkańców Kol. Ostrówek. Wśród nich byli mężczyźni, kobiety oraz malutkie dzieci. Uratowali się tylko ci, co poszli do kościoła w Łańcuchowie na rekolekcje.
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Armii Krajowej w Ostrówku, wraz z Dyrektorem szkoły Małgorzatą Marcinek czynnie włączyli się w obchody rocznicy tego tragicznego wydarzenia. W uroczystościach udział wziął poczet sztandarowy ze sztandarem szkoły w składzie: Alicja Kot, Emilia Pełczyńska , Jakub Kot. Harcerki  Edyta Kochańska  i Weronika Chwil pełniły, wartę honorową przy pomniku upamiętniającym mord. Delegacja harcerzy zapaliła znicz. Po mszy świętej uczniowie naszej szkoły wystąpili z montażem słowno-muzycznym, nawiązującym do tego tragicznego i jakże bolesnego wydarzenia. Dzieci przygotowała do występu pani Halina Cieślik. Opiekę nad harcerzami sprawowały dh  Elżbieta Szwed i dh Teresa Budzińska, a nad uczniami Marta Stefańska.
Dla dzieci , które były obecne na uroczystości była to piękna lekcja historii, która przecież wydarzyła się na terenie, który sami zamieszkują. Lekcja historii, która uświadomiła im jak kruche jest życie i, że maja ogromne szczęście bo mogą żyć w wolnej Polsce, bez wojen, podczas których giną niewinni ludzie, dzieci. Takie chwile w młodych ludziach kształtują takie wartości jak Bóg, Honor, Ojczyzna. Także umacniają w przekonaniu, że warto być harcerzem i dobrym człowiekiem.

 

 

Małgorzata Marcinek

Marta Stefańska