Naszą witrynę przegląda teraz 78 gości 

Każdego roku  uczniowie  ze Szkoły Podstawowej w Ostrówku przeprowadzają w okolicznych zbiornikach wodnych  badanie czystości wody metodą biologiczną.

W bieżącym roku szkolnym tajemnice kanału melioracyjnego w Ostrówku zgłębiali uczniowie klasy czwartej, którzy odkrywali z jaką prędkością płynie woda, jakie  bezkręgowce zamieszkują dno  kanału,  jak chruściki z resztek roślinnych budują swoje domki  oraz że w  miejscowym kanale melioracyjnym żyją kiełże. Dowiedzieli się także, że  obecność tych zwierząt informuje o klasie czystości wody.

Wyniki badań:

  • Woda płynie z prędkością 0,3 m/s.
  • Woda w kanale melioracyjnym  w Ostrówku ma 1,5 klasę czystości. Jest więc  dość czysta, nadaje się do hodowli ryb i urządzania kąpielisk. Niestety dzieci napotkały  w wodzie martwe zwierzę gospodarskie, co źle świadczy o świadomości niektórych rolników. Ten niewłaściwy sposób utylizacji martwych zwierząt  prowadzi do namnażania się w wodzie groźnych bakterii, a przecież wody z kanału odprowadzane są do Mogielnicy, w której  latem kąpią się dzieci. Martwe zwierzęta stanowią duże zagrożenie dla zdrowia, ponieważ są pożywką dla drobnoustrojów chorobotwórczych. Apelujemy o zmianę nawyków i poczucie odpowiedzialności za czystość otoczenia.