Naszą witrynę przegląda teraz 63 gości 

„Są takie święta raz do roku, co budzą życie, budzą czas.

Wszystko rozkwita w słońca blasku i wielka miłość rośnie w nas,

miłość do ludzi, do przyrody, w zielone każdy z wiosną gra,

zima już poszła spać do morza, lecz w naszym sercu radość trwa…”

 

Święta Wielkanocne są bardzo radosnym czasem, na który z wytęsknieniem oczekują zarówno dzieci jak i dorośli. Są to święta rodzinne, pełne tradycji i zwyczajów, które chcemy przekazywać młodszym pokoleniom.

Grupa Jeżyków wraz ze swoją wychowawczynią - panią Dorotą Śledź zaprosiły do przedszkola twórców ludowych oraz artystów, pasjonujących się odtwarzaniem obrzędowości związanej z okresem Świąt Wielkiej Nocy.

Pierwszym elementem była Palma Wielkanocna. Pani Iwona Kałużna zaprezentowała przedszkolakom, rodzicom i społeczności przedszkolnej swoją pasję tworzenia palm. Opowiedziała o procesie powstania palmy: od wysiewu zbóż i ziół, poprzez zbieranie, suszenie, malowanie do tworzenia i symboliki elementów tradycyjnej palmy.

Następnie pani Karolina Roczon zademonstrowała uczestnikom kilka sposobów tworzenia ozdób -  stroików z żywych kwiatów, które są charakterystyczne dla okresu wiosennego - żonkili i bratków.

Inną metodę robienia stroików przedstawiła pani Maria Chróścik, która najpierw zapoznała dzieci z bibułkarstwem. Z krepiny stworzyła krokusy, żonkile i przebiśniegi, które wykorzystuje między innymi jako element dekoracyjny stroików.

Kolejną osobą, która podzieliła się swoim talentem  wykonywania kraszanek i dekorowania ich poprzez wyskrobanie wzoru ostrym narzędziem, była pani Wiesława Kanadys.

Z tradycją wysyłania kartek świątecznych zapoznał oraz odświeżył zwyczaj składania życzeń w formie papierowej pan Robert Znajomski. Pod okiem plastyka przedszkolaki wykonywały własne kartki wielkanocne.

Pani Monika Gardziała opowiedziała dzieciom o swoim hobby – hafcie krzyżykowym, którym ozdabia styropianowe pisanki, łącząc tradycję z nowoczesnością.

Wszyscy wykazali się dużą kreatywnością i inwencją twórczą. W przyjaznej atmosferze czas upłynął  szybko i niesamowicie twórczo.