Naszą witrynę przegląda teraz 59 gości 

 

FESTIWAL UCZNIOWSKICH DOŚWIADCZEŃ

 

13 grudnia 2016 roku odbyła się VI  edycja Festiwalu Uczniowskich Doświadczeń. Uczniowie klasy 6 przygotowali i zaprezentowali miedzy innymi doświadczenia dotyczące zjawiska rozszerzalności cieplnej, sił tarcia i oporu, elektryzowania się ciał, przepływu prądu elektrycznego, odbicia i rozszczepiania światła. Na pokazy zaprosili młodszych kolegów z klasy 2 i 3.

Prawdziwym hitem była  ciecz nienewtonowska, która przeczy prawom fizyki. W spoczynku, bez działającej na nią siły zachowuje się jak zwykła ciecz, ale gdy tylko dostarczymy jej energii , np. poprzez nacisk, ciecz ta zachowuje się jak ciało stałe.

Szóstoklasiści mieli okazję zaprezentować postawy badawcze, umiejętność współpracy
w grupie i organizacji pracy.  Przygotowując się do pokazu korzystali z różnych źródeł informacji.
Do przeprowadzenia doświadczeń wykorzystali przedmioty codziennego użytku i produkty stosowane w gospodarstwie domowym.

Festiwal Uczniowskich Doświadczeń odbywa się 2  razy w roku, w grudniu i w kwietniu.  
Stanowi podsumowanie zajęć dydaktycznych dotyczących zjawisk fizycznych i chemicznych oraz budowy materii w klasie 5 i 6. Uczniowie maja okazję wykazać się kreatywnością, zdolnościami organizacyjnymi, poczuć się aktorami. Przygotowują doświadczenia inne niż opisane w podręczniku i przeprowadzane na lekcjach.  W projekcie biorą udział wszyscy uczniowie danej klasy.

Festiwal spełnia bardzo ważną rolę w znaczeniu poznawczym i wychowawczym. Wyzwala aktywność, odpowiedzialność   i dociekliwość wśród uczniów. Jest też forma zabawy.